31.01.2025

SAKKI ry:n talouden sopeutustoimet on päätetty

Uutiset

Suomen ammattiin opiskelevien liitto – SAKKI ry:n hallitus on päättänyt talouden sopeutustoimista eilisessä kokouksessaan.

Sopeutustoimien taustalla ovat liiton toimintaympäristön muutoksista aiheutuneet taloudelliset syyt. Toiminnan sopeuttamisen tarkoituksena on varmistaa kestävien ratkaisujen avulla liiton toimintakyky pitkälle tulevaisuuteen.

Sopeutustoimien lopputuloksena kahden työntekijän työsuhde päättyy ja yhden työntekijän työsuhde osa-aikaistetaan. Lisäksi leikkauksia tehdään muihin henkilöstö- ja toimintakuluihin.

“Nämä päätökset eivät ole ikinä kevyitä. Haluan kiittää kaikkia työntekijöitä ja hallitusta aktiivisesta ja rakentavasta keskustelusta. Uskon, että käyty keskustelu tuo meille työkaluja myös liiton tulevaisuuden vahvistamiseen.”, toteaa SAKKIn vt. toiminnanjohtaja Anette Pottonen.

Sopeutustoimista huolimatta pyritään varmistamaan, että liitto pystyy hoitamaan tehtäviään laadukkaasti. Työ amisten paremman arjen eteen jatkuu. Sopeuttamisen myötä liiton toimintaa tullaan uudelleen järjestelemään ja kehittämään.

“Liiton talouden toimintaedellytyksiä tullaan vahvistamaan muun muassa varainhankintaa tehostamalla ja projektirahoituskanavien avulla.”, kertoo Pottonen.

 

Lisätietoja

Anette Pottonen
vt. toiminnanjohtaja
[email protected]
p. 044 553 5525