Työryhmäedustus

Työryhmä-
edustus

Yksi tapamme vaikuttaa on se, että edustamme opiskelijoita erilaisissa työryhmissä. Meidän suurin valttimme on opiskelijoiden ja opiskelun arjen ääni. Kuuntelemme jäseniämme ja tuomme näitä näkemyksiä esiin eri työryhmien kokouksissa ja tapaamisissa.

Olemme listanneet tähän missä kaikissa työryhmissä SAKKI on edustettuna ja kuka kyseisessä paikassa on edustamassa. 

Päivitetty 19.8.2020

OHJAUS-, SEURANTA JA TYÖRYHMÄT

 AMK-opiskelijavalintahankkeen ohjausryhmä

edustaja: Matti Tujula

Avoimet ammatilliset opinnot työryhmä

edustaja: Mohamed Yousif Mohamed Ibrahim

Jaksaa jaksaa –hankkeen ohjausryhmä

edustaja: Adéle Nurmela

Jatkuvan oppimisen uudistus –hankkeen seurantaryhmä

edustaja: Matti Tujula

Kohtaamo-hankkeen ohjausryhmä

edustaja: Matti Tujula

Meidän projekti! -ohjausryhmä

edustaja: Adéle Nurmela

Nuorten politiikkabussi 2020 -hankkeen ohjausryhmä

edustaja: Eemeli Valli

Oppivelvollisuuden laajentamisen seurantaryhmä

edustaja: Matti Tujula

Osaamisen ennakointifoorumin ohjausryhmä

edustaja: Matti Tujula

Pelaa!-ESR-hanke

edustaja: Eetu Rahkonen

SAK Kopo-työryhmä

edustaja: Matti Tujula

Sitran elinikäisen oppimisen koordinaatioryhmä

edustaja: Matti Tujula

SORA-lainsäädännön uudistamistyöryhmä

edustaja: Matti Tujula

Valtakunnallisen ELO-yhteistyöryhmä

edustaja: Matti Tujula

MUU EDUSTUS

Ammattiosaamisen valiokunta

edustaja: Matti Tujula

EHYT ry:n hallitus

edustaja: Adéle Nurmela

Eurooppalainen Suomi ry:n hallitus

edustaja: Mohamed Yousif Mohamed Ibrahim

EU-komission European graduate survey -valmistelua tukeva kansallinen tukiryhmä

edustaja: Matti Tujula

Karvin arviointineuvosto

edustaja: Matti Tujula

Kelan neuvottelukunta

edustaja: Hanna Huumonen

Maaseudun nuoret ja pk-yritykset

edustaja:

Ammatillisten oppimisympäristöjen yhteiskehittäjinä

edustaja: Niko Nyholm

Oikeus oppimiseen neuvottelukunta

edustaja: Jutta Vihonen

Opettajankoulutusfoorumi

edustaja: Matti Tujula

Opetushallituksen johtokunta

edustaja: Matti Tujula

Opintotuen neuvottelukunta

edustaja: Hanna Huumonen

Opiskelijoiden oikeusturvalautakunta

edustaja: Hanna Huumonen

Valtion nuorisoneuvosto

edustaja: Eemeli Valli

 

PÄÄTTYNEET 

  • Parasta- kehittämishankkeiden ohjausryhmä
  • Ammatillisen koulutuksen laatustrategiatyöryhmä
  • Toisen asteen reformin seurantaryhmä
  • OSATA-hankkeen ohjausryhmä
  • Ammatillisen koulutuksen ja korkeakoulutuksen välisen yhteistyön kehittämistyöryhmä

KYSYTTÄVÄÄ TYÖRYHMISTÄ?

Tässä tilanteessa sinua auttaa

MATTI TUJULA
edunvalvonnan asiantuntija